Dlaczego muszę zwrócić dodatek/dofinansowanie doubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag z Holandii?

Jeśli dostałeś(aś) z Belastingdienst Toeslagen decyzję w sprawie Zogtoeslag z jakąś kwotą oraz żółtym poleceniem zapłaty, oznacza to że musisz zwrócić urzędowi pieniądze z przyznanego ci wcześniej dofinansowania/dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii.

Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Poniżej opiszemy te, które dotyczą większości przypadków.

1. Nie wstrzymanie dodatku/dofinansowania do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag po zakończeniu pracy w Holandii.

Przykład:

Pracowałeś(aś) w Holandii od Stycznia 2018 roku. Ty lub twój pracodawca złożył wniosek o przyznanie ci Zorgtoeslag za rok 2018 z datą 01-01-2018.
W lipcu 2018 zjechałeś(aś) jednak do Polski i nie pracowałeś(aś) już w Holandii w roku 2018. Oznacza to też, że od Lipca 2018 nie masz ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii.

Niestety ani Ty, ani twój pracodawca nie złożyliście wniosku o wstrzymanie wypłat Zorgtoeslag. Urząd Belastingdienst więc przez cały rok, co miesiąc wypłacał Zorgtoeslag na wskazane we wniosku konto bankowe.
W takim wypadku, otrzymasz od urzędu Belastingdienst wezwanie do zwrotu dodatku / dofinansowania za rok 2018 za wszystkie te miesiące, w których nie miałeś(aś) opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii w pierwszym dniu danego miesiąca.

UWAGA !!!

Często zdarza się, że w przypadku nie złożenia wniosku o wstrzymanie dofinansowania / dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag za jakiś rok, urząd Belastingdienst sam przedłuża je na rok następny. Osoby, które nie pracowały w Holandii w roku na który zostało przedłużone dofinansowanie, również muszą samodzielnie je wstrzymać bo i tak będą musiały je zwrócić. Często bywa to nawet kilkaset euro !!!

2. Brak opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Dodatek / dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag należy ci się tylko za te miesiące, w których ty lub twój pracodawca opłaciliście składkę na holenderskie ubepzieczenie zdrowotne, czyli tzw. Zorgverzekering, w pierwszym dniu danego miesiąca.

Zdarza się jednak, że twój pracodawca pomimo potracania ci z wypłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne, wcale Cię nie ubezpieczył. W takim przypadku po weryfikacji twojego wniosku o Zorgtoeslag urząd Belastingdienst będzie chciał zwrotu przyznanych wcześniej pieniędzy.

3. Brak potwierdzenia przez Belastingdienst okresów holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego w ubezpieczalni.

Przykład:

Pracowałeś(aś) w Holandii cały rok 2016. Ty lub twój pracodawca złożyliscie wniosek o przyznanie ci Zorgtoeslag z datą 01-01-2016 i urząd wypłacił już pieniądze na wskazane konto bankowe.
Po ok. 2 latach po weryfikacji wniosku, otrzymujesz z Belastingdienst prośbę o zwrot całości lub części dofinansowania przyznanego ci za rok 2016.

Jeśli zachodzi wyżej wspomniana sytuacja, to najprawdopodobniej urząd Belastingdienst nie potwierdził w ubezpieczalni twoich okresów ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Holandii. W takim wypadku należy napisać do urzędu Belastingdienst odwołanie i dołączyć do niego dokumentację potwierdzającą opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Dlatego też podczas zatrudnienia się w firmie na terenie Holandii, należy poprosić pracodawcę o wydanie dokumentu potwierdzajacego zawarcie polisy ubezpieczenia zdrowotnego. W oparciu o dane zawarte na tym dokumencie można zadzwonić do danej ubezpieczalni i potwierdzić za jakie okresy byłeś(aś) ubezpieczony(a) w Holandii.

Jeśli dotyczy Cię powyższa sytuacja, możemy napisać dla ciebie odpowiednie pismo z odwołaniem od błędenej decyzji !!!
W tym celu skontaktuj się z nami poprzez e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

NAJCZĘSTSZE PYTANIA (FAQ)

  1. Co to jest Zorgtoeslag?

  2. Ile wynosi dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag w Holandii?

  3. Za które lata można załatwić dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag w Holandii?

  4. Jak załatwić dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag w Holandii?

  5. Co zrobić jeśli dostaje dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag, a nie pracuje już w Holandii?

  6. Dlaczego muszę zwrócić dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag z Holandii?

  7. Jak wstrzymać dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag w Holandii?

  8. Jak zwrócić dodatek/dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego Zorgtoeslag w Holandii do Belastingdienst?

  9. Dlaczego nie dostałem dodatku/dofinansowania do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii ? Decyzja z zerem "0"

 

KONTAKT

Tel (32) 415 21 50

Tel (32) 417 20 70Imię i nazwisko


Nr. telefonu


e-mail


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu, przez firmę Biuro Rozliczeń Zagranicznych ul. Stefana Batorego 47-400 Racibórz, celem przekazania mi dokumentów dotyczących wybranej usługi.